Ana içeriğe geç
elini çenesine götürüp düşünen adam

Centrum Vitaminleri ve Ürünleri Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Ürünlerle İlgili Genel Sorular

 • S: Benim için hangi Centrum multivitamin formülünün uygun olduğunu nasıl anlayabilirim?

  C: Centrum, çeşitli multivitamin ürünleri sunmaktadır. Yaşınıza ve kendinize özgü sağlık hedeflerinize bağlı olarak bazı multivitaminler, sağlığınız için diğerlerine göre daha yararlı olabilir. Hangi Centrum ürününün sizin için uygun olduğunu bulmak için “Centrum’unuzu Seçin” testimizi yapın.

 • S: Hangi Centrum ürünleri gluten içermez?

  C: Aşağıdaki Centrum ürünleri gluten içermez:*

  • Centrum Advance
  • Centrum Advance 50 +
  • Centrum Kids
 • S: Centrum gibi bir multivitamin almanın faydaları nelerdir?

  C: Multivitaminler, genel olarak sağlıklı bir yaşam tarzının parçası olarak kullanılmak üzere üretilirler ve insanların, her gün önemli vitaminlerin ve minerallerin günlük önerilen miktarlarını almasını desteklemek için kişinin beslenmesindeki gereksinimlerin tamamlanmasına yardımcı olurlar. Multivitaminleri sağlıklı bir beslenme ve egzersiz rutininin bir parçası olarak alın.

 • S: Tarihi geçmiş Centrum’u almak zararlı mıdır?

  C: Tüm ürünlerimiz için kapsamlı stabilite çalışmalarına dayanan bir son kullanma tarihi verilir. Ürünün etkinliğini, paket üzerindeki ayın son gününe kadar garanti ederiz. Üründeki içeriklerin son kullanma tarihinden sonra kullanılmasının zararlı olabileceği ile ilgili herhangi bir kanıt yoktur. Ancak etiket üzerinde belirtilen vitamin ya da mineral miktarını almıyor olabilirsiniz. İçeriklerin etkinliği zaman içerisinde yavaşça azalır ve son kullanma tarihi, üründe bulunan, stabilitesi en düşük içeriğe göre belirlenir. Ürünün, son kullanma tarihinden sonra kullanılmasını önermiyoruz.

 • S: Centrum multivitamin ürünlerini ne kadar süreyle alabilirim?

  C: Centrum multivitamin ürünleri, sürekli olarak günlük kullanılabilir. Lütfen beslenme ya da egzersiz rutininizde herhangi bir değişiklik yapmadan önce doktorunuza danışın.

 • S: Laktoz intoleransım varsa Centrum multivitamin ürünlerini kullanabilir miyim?

  C: Centrum, laktoz intoleransınız olması durumunda güvenle kullanabileceğiniz çeşitli multivitamin ürünleri sunmaktadır. Herhangi bir sorunuz varsa lütfen bir doktora danışın.

İçerikler

 • S: Folik asit ne işe yarar?

  C: B vitamini grubunda yer alan folik asit, normal hücre bölünümü, protein metabolizması ve DNA ve nörotransmitterlerin oluşumu için gereklidir. Folik asit, aynı zamanda doğan bebeklerin sağlıklı olmasında da rol oynar.

 • S: A, C, E ve çinko göz sağlığımı nasıl destekler?

  C: Bu besinlerin antioksidan özellikleri sayesinde göz sağlığı ve yapısının korunmasında rol oynadığı ve yaşlandıkça göz sağlığını destekleyici özelliklere sahip olduğu bilinmektedir.

 • S: B vitaminlerinin faydaları nelerdir?

  C: B vitaminleri (tiamin, riboflavin, niasin, B6, B12, biyotin ve pantotenik asit gibi) proteinlerin, yağların ve karbonhidratların enerjiye dönüştürülmesinde önemli bir rol oynar.

 • S: D vitamini ile D3 vitamini arasındaki fark nedir?

  C: D vitamininin, D2 vitamini ve D3 vitamini olmak üzere iki formu vardır. D2 vitamini D vitaminin bitkilerden türetilen bir türüyken D3 vitamini hayvan kaynaklı yiyeceklerde bulunur ve güneşe maruz kalan insan cildi tarafından üretilir. D3 vitamini aynı zamanda takviyelerle de alınabilir. Centrum Advance ürünümüzde, D vitamininin daha etkili bir formu olduğundan D3 vitamini tercih ettik.

 • S: D vitamini almam gerekiyor mu?

  C: Kalsiyum emilimi ve kemik sağlığının yanı sıra kas ve bağışıklık sağlığı açısından önemli bir rol oynadığından herkesin D vitaminine ihtiyacı vardır. D vitamini beslenme, takviyeler ve cildin güneş görmesi ile alınabilir. Ancak D vitamini çok az yiyecekte yer almaktadır ve dolayısıyla sadece beslenme ile yeterince alınması zor bir besindir. Sizin için ne kadar D vitamini almanın uygun olduğunu öğrenmek için lütfen doktorunuzla görüşün.

 • S: Ne kadar D vitamini fazla olarak kabul edilebilir?

  C: Yiyecekler ve takviyelerden alındığında üst güvenlik sınırı, Amerikan Ulusal İlaç Akademisi tarafından günlük 100 mcg (4000 IU) olarak belirlenmiştir. Sizin için ne kadar D vitaminin uygun olduğunu öğrenmek için lütfen doktorunuzla görüşün.

 • S: D vitamini kaynakları nelerdir?

  C: D vitamini, yağlı balıklar (somon, ringa, uskumru), karaciğer, yumurta, margarin ve takviye edilmiş süt gibi sınırlı sayıda yiyecekte bulunur. Vücudunuz da güneş ışığına maruz kaldığında D vitamini üretir ve ürettiği miktar yıl boyunca farklılık gösterebilir. D vitamini aynı zamanda D vitamininin tercih edilen bir formu olan Viramin D3 içeren Centrum multivitamin ürünleri gibi takviyelerden de alınabilir.

Bu ürün, herhangi bir hastalığın teşhis edilmesi, tedavi edilmesi, iyileştirilmesi ya da önlenmesi amacını taşımamaktadır.

 Beta-karoten dâhil antioksidanlar, C ve E vitaminleri, selenyum, çinko ve manganez, serbest radikallerle mücadeleye yardımcı olur.*

†† B vitaminleri, kalp sağlığının desteklenmesine yardımcı olur.*

 çinko ve B vitaminleri, normal beyin işlevinin desteklenmesine yardımcı olur.*

‡‡ A, C ve E vitaminleri ve lutein, göz sağlığının desteklenmesine yardımcı olur. Bu ürün, günlük lutein alımını karşılamak için tasarlanmamıştır. Meyve ve sebzele açısından zengin bir beslenme tarzıyla birlikte alın.*

§ B vitaminleri günlük enerji gereksinimlerini destekler.*

§§ D vitaminleri ve B6, kas işlevlerinin desteklenmesine yardımcı olur.*