Ana içeriğe geç

Vitaminler Nasıl Alınmalı ve Onları Ne Zaman Almalısınız?

Vitamin dolu iki kaşık

Sağlıklı beslenmeye özen gösteren biriyseniz, önemli vitamin ve mineraller içeren besinleri yemek hakkında az çok bilginiz olabilir. Vitaminler ve mineraller sağlık için gereklidir ve dengeli beslenmek vücudunuzun ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineralleri sağlayacaktır. Bununla birlikte, birçok kişi için sağlıklı beslenme zor olabilir ve multivitamin-multimineral takviyesi almak doğru yolda ilerlemek için iyi bir stratejidir.

Günlük beslenmesine daha fazla vitamin eklemekle ilgilenen biriyseniz, okumaya devam edin. Ne tür vitamin takviyeleri alabileceğinize, vitaminleri nasıl alacağınıza ve vitamin almak için en uygun zamanın hangisi olduğuna değineceğiz.

Ne Tür Vitaminler Almalısınız?

Vitamin takviyeleri almadan önce, vitaminlerin çeşitli türlerini anlamanız sizin için önemli olabilir. Her zaman olduğu gibi, hangi takviyelerin sizin için uygun olduğunu doktorunuza danışmanız önemlidir.

Vitaminler iki gruba ayrılır: suda çözünenler (B vitamin kompleksi ve C vitamini) ve yağda çözünen vitaminler (A, D, E ve K).i Bu iki grup arasındaki fark, yağda çözünen vitaminlerin kan dolaşımına girmeden önce yağda çözünmeleriii, suda çözünen vitaminlerin ise suda çözünmeleri ve vücutta depolanmamalarıdır—genellikle idrarla atılırlar.iii Suda çözünen vitaminler vücutta depolanmadığından, onlara daha sık ihtiyaç duyabilirsiniz.

İçinde yaşadığınız çevre ve beslenmeniz, takviye etmeniz gereken vitamin türlerini de büyük ölçüde etkileyebilir. Aldığınız vitaminin türü, ne yediğinize, nerede yaşadığınıza ve kişisel koşullarınıza bağlı olarak değişebilir.

Örneğin, kış aylarında güneşin daha az görüldüğü mevsimsel bir iklimde yaşıyorsanız, bu besin maddelerini almanın bir yolu olarak D vitamini takviyesi almayı düşünebilirsiniz.iv

Et veya süt içermeyen bir beslenme uyguluyorsanız, A vitamini takviyesi almayı düşünebilirsiniz çünkü A vitamini ağırlıklı olarak yumurta, et, peynir ve balık gibi hayvansal ürünlerden alınır.v Bunlar, beslenmenizin veya çevrenizin vitamin ihtiyaçlarınızı nasıl etkileyebileceğine dair sadece iki örnektir; temel vitaminleri ve mineralleri kendi diyetinize nasıl daha iyi dahil edebileceğinizi anlamak için doktorunuzla konuşmanız iyi bir fikirdir.

 

Vitaminleri Nasıl Almalısınız?

Vitamin ve mineral takviyeleri, kapsüller ve tabletlerden çiğneme tabletleri ve jel kapsüllere kadar tüm farklı formlarda mevcuttur. Vitamin hangi formda olursa olsun, takviyeyi almanın en iyi yolunu anlamak için etiketteki talimatları okumak önemlidir.

Her zaman etiketteki uyarıları da okuduğunuzdan emin olun, uyarılardaki bilgiler doktorunuzla görüşmenize rehberlik edebilir.

 

Vitaminleri Almak için En İyi Zaman Nedir?

Sadece nasıl vitamin alınacağını bilmek değil, aynı zamanda ne zaman alınacağını bilmek de bir fark yaratır. Pek çok insan vitaminleri sabah kahvaltı yapmadan ve güne başlamadan önce almayı tercih eder. Diğerleri ise günün farklı bir saatini tercih edebilir. Herhangi bir olası rahatsızlığı önlemek için takviyenizi yiyeceklerle birlikte ve günlük olarak almayı hatırlamanız için yaşam tarzınıza en uygun günlük bir program oluşturmayı düşünün.

Tipik olarak vitaminlerinizi egzersiz yaptığınız zamanlarda mı alıyorsunuz? Vitaminlerin midenizde kaldığı süre içerisinde mide asidi üretimine yol açabilmesi nedeniyle, bazı uzmanlar vitamin almak için en iyi zamanın egzersizden önce değil, egzersizden sonra olduğunu öne sürmektedir.vi

Hangi tür vitaminleri veya besin takviyelerini almayı seçerseniz seçin, bunları nasıl ve ne zaman alacağınız üzerinde düşünmek önemlidir. Başlamaya hazır mısınız? Ürün önerisi aracımızı kullanarak sizin için uygun olan vitamini bulun. İlave kaynaklar için vitaminler ve mineraller hakkında daha fazla yazı içeren Uzman Köşesi’ne göz atın.

Vitamin dolu iki kaşık