Ana içeriğe geç

D Vitamini Hakkında Temel Bilgiler

Yürüyüş yapan bir adam

D vitamini, güçlü kemiklerin korunmasında ve sağlıklı bir bağışıklık sisteminin desteklenmesinde önemli bir rol oynar fakat şaşırtıcı bir şekilde Amerikalıların büyük bir kısmında D vitamini düzeyi yetersizdir. Nitekim, CDC'nin (Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri) Ulusal Sağlık ve Beslenme İnceleme Anketinden elde edilen veriler, Amerikalıların %94'ünün yalnızca besinlerden yeterli D vitamini alamadığını göstermiştir. Ulusal Tıp Akademisi, yetişkinlerin günde 15 mcg D vitamini tüketmesini öneriyor ve 70 yaşın üzerindekiler için önerdiği düzeyi 800 IU'ya yükseltiyor. Tavsiye edilen minimum D vitamini düzeylerinin günde 25 mcg'nin altında olmasına karşın, üst güvenlik limitinin (100 mcg) çok daha yüksek olduğunu bilmek önemlidir. D vitamini eksikliği olan milyonlarca Amerikalıdan biriyseniz, alımınızı arttırmanın birkaç yolu vardır.

Biraz Güneş Işığının Tadını Çıkarın

Güneşe maruz kalmak, vücudumuz tarafından doğal olarak üretilen tek vitamin olan D vitamininin üretimini uyarır. Ne yazık ki, kış aylarında veya kapalı mekanlarda çalışanlar için bu yöntemle yeterli düzeyde D vitamini almak zor olabilir. Yaz aylarında bile güneş kremi ciltte D vitamini üretiminin başlaması için gereken UVB ışınlarını engelleyebilir.

 

Diyetinizi Planlayın

Balık, yumurta, süt ve meyve suları gibi bazı besinler harika D vitamini kaynaklarıdır. Diyetinizi uygun şekilde planlayabiliyorsanız, doğru besinleri tüketmek vücudunuzun ihtiyaç duyduğu D vitamininin alımında artış sağlayabilir.

 

Bir Multivitamin Alın

Güneşe maruz kalım ve beslenme yoluyla yeterli D vitamini almakta zorlanıyorsanız, D vitamini içeren bir multivitamin almak harika bir çözümdür. Centrum Advance vücudun tercih ettiği D vitamini formu olan D3 vitamini içerir. Sizin için uygun olan Centrum’u bulun.